Przeczytane:Jerzy Szaniawski - Dramaty Wybrane; Żeglarz, Adwokat i Róże, Most, Dwa Teatry



Żeglarz – trzyaktowa komedia Jerzego Szaniawskiego z 1925 roku.

Akcja sztuki osnuta jest wokół budowy pomnika, którym mieszkańcy rodzinnego miasta chcą uczcić bohatera, jakim jest dla nich kapitan Nut. Młody historyk sprawdza jednak fakty i burzy legendę, udowadniając, że kapitan żyje nadal pod przybranym nazwiskiem. Ostatecznie zwycięża jednak mit. Sztuka uznawana była za jeden z czołowych dramatów Szaniawskiego w okresie przedwojennym.

Adwokat i róże – komedia składająca się z 3 aktów autorstwa Jerzego Szaniawskiego z 1929. Jeden z najwybitniejszych dramatów Dwudziestolecia międzywojennego
Głównym bohaterem utworu jest zgorzkniały mecenas Wilcher, który obecnie - na emeryturze - zajął się hodowlą róż. Od dziesięciu już lat nie pracuje w zawodzie, który przyniósł mu sławę, a teraz poświęca się nowej pasji. Wyhodował różę, którą nazwał imieniem swojej żony Doroty i za którą zdobył nagrodę. Z czasem jednak miłość do żony przygasła.

Dwa teatry – dramat Jerzego Szaniawskiego z 1946.
Dramat ma złożoną strukturę. Akt I rozgrywa się przed II wojną światową. Przedstawia w sposób realistyczny życie teatru i jego dyrektora. Akt II utrzymany jest w konwencji „teatru w teatrze”, przestawiając pracę nad inscenizacjami Matki i Powodzi. Te dwa dramaty to prawdziwe krótkie sztuki Szaniawskiego (Matka pochodzi z 1937 i nosiła wcześniej tytuł W lesie). Akt III rozgrywa się w czasie okupacji. Przedstawia klęskę idei Teatru Małego Zwierciadła – działalność teatru została zawieszona, aktorzy rozproszyli się lub zginęli, chory dyrektor stracił wiarę w sens sztuki.

[Opis z Wikipedii]

Komentarze