Top 100 Filmów Europejskich (W Tym Polskie)


1.Misja r.1986 Reż.Ronald Joffe
Ojciec Gabriel buduje misję dla Indian Guarani, korzystając z pomocy nawróconego łowcy niewolników. Gdy Hiszpania sprzedaje kolonię Portugalii, jezuici bronią swego dzieła przed agresją nowych panów.

2.The Wall r.1982 Reż Alan Parker
Gwiazda rocka, Pink, nie potrafi zaakceptować otaczającego go świata. Kiedy trafia do jednego z hoteli w Los Angeles, zaczyna rozmyślać nad swoim życiem.

3.Leon Zawodowiec r.1994 Reż Luc Besson
Płatny morderca ratuje dwunastoletnią dziewczynkę, której rodzina została zabita przez skorumpowanych policjantów.

4.Porachunki r.1998 reż. Guy Ritchie
Czterech przyjaciół postanawia ograć w karty i zgarnąć pieniądze potężnego gangstera.

5.Imię Róży r.1986 reż. Jean Jacques Annaud
Rok 1327, franciszkanin William z Baskerville zostaje poproszony o wyjaśnienie okoliczności śmierci jednego z zakonników w benedyktyńskim klasztorze. Kolejne zabójstwa wywołują panikę.

6.Dobry, Zły, Brzydki r.1966 reż.Sergio Leone
Dziki Zachód. Brzydki i Dobry usiłują dotrzeć do ukrytego przez wojsko skarbu. Po piętach depcze im Zły.

7.Underground r.1994 reż.Emir Kusturica
Próba zbilansowania historii Jugosławii od czasów II wojny światowej po rok 1991, kiedy wybuchają walki w Słowenii i komunistyczna Jugosławia przestaje istnieć. Niezwykłe dzieje małej społeczności, która chroni się przed niebezpieczeństwami wojny w podziemiach i produkuje tam broń dla partyzantów. Marko, który jest łącznikiem pomiędzy dwoma światami, świetnie się czuje w tej roli. Do tego stopnia, że kiedy wojna się kończy nie informuje o tym mieszkańców podziemia. Dopiero po pięćdziesięciu latach udaje im się wyjść na wolność, gdzie, jak się okazuje, wojna trwa nadal.

8.Pianista r.2002 reż.Roman Polański
Podczas drugiej wojny światowej Władysław Szpilman, znakomity polski pianista, stara się przeżyć w okupowanej Warszawie.

9.Jak Rozpętałem II Wojnę Światową r.1969 reż.Tadeusz Chmielewski
Pechowy szeregowiec Franek Dolas myśli, że rozpętał II wojnę światową. Chcąc zabłysnąć bohaterskimi czynami, plącze się w coraz większe tarapaty.

10.Trainspotting r.1997 reż.Danny Boyle
Narkoman postanawia zerwać z nałogiem, przeprowadza się do innego miasta i poznaje dziewczynę. Jego przeszłość nie daje jednak o sobie zapomnieć.

11.Przekręt r.2000 reż.Guy Ritchie
Historia złożona z kilku gangsterskich opowieści, które splatają się wokół kradzieży drogocennego diamentu

12.Monty Python i Święty Graal r.1975 Reż. Terry Gilliam i Terry Jones
Król Artur zbiera rycerzy i wyrusza na poszukiwanie Świętego Graala, skutkiem czego przeżyją wspólnie wiele absurdalnych przygód.

13.Żywot Brian r,1979 reż.Terry Jones
Brian, rówieśnik Chrystusa, przychodzi na świat w Betlejem i zostaje omyłkowo uznany za Mesjasza.

14.Psy I i II r.1992-1994 reż.Władysław Pasikowski
Franz Maurer, były funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, zaczyna pracę w policji. Tymczasem jego kolega oferuje swoje usługi przestępcom.

15.Popiół i Diament r.1957 reż,Andrzej Wajda
Maćka, młodego AK-owca, ogarniają wątpliwości co do sensu prowadzenia dalszej walki zbrojnej, tym razem przeciw komunistom. Zabicie sekretarza PPR, Szczuki, jest ostatnim zadaniem, które ma wykonać.

16.To Właśnie Miłość r.2003 reż.Richard Curtis
Dziesięć historii o miłości, a każda w innym wydaniu.

17.Wino Truskawkowe r.2008 reż.Dariusz Jabłoński
Policjant z Warszawy rozpoczyna nowe życie w małym miasteczku przy słowackiej granicy.

18.Nieustraszeni Pogromcy Wampirów r.1967 reż.Roman Polański
Znawca wampirów Abronsius i jego asystent Alfred muszą stawić czoła krwiopijczemu hrabiemu von Krolockowi

19.Za Kilka Dolarów Więcej r.1965 reż.Sergio Leone
Dwóch rewolwerowców poluje na tego samego bandytę, za którego głowę wyznaczono wysoką nagrodę.

20.Dług r.1999 reż.Krzysztof Krauze
Dwaj przyjaciele chcą założyć własny interes, ale nie mogą zdobyć pieniędzy. Wkrótce staną się ofiarami szantażysty, który zażąda od nich spłaty wyimaginowanego długu.

21.Róża r.2011 reż.Wojciech Smarzowski
Były AK-owiec i wdowa po żołnierzu Wehrmachtu próbują wspólnie stawić czoło okrutnej rzeczywistości.

22.Niebo nad Berlinem r.1987 reż.Wim Wenders
Dwóch aniołów krąży po powojennym Berlinie. W końcu jeden z nich postanawia porzucić nieśmiertelność i stać się człowiekiem.

23.Cinema Paradiso r.1988 Reż.Giuseppe Tornatore
Mały Salvatore kocha kino, w którym  spędza całe dnie. Tam poznaje swego jedynego przyjaciela, starszego od siebie Alfredo.

24.Nietykalni r.2011 reż.Olivier Nakache, Eric Toledano
Sparaliżowany milioner zatrudnia do opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia.

25.Zawodowiec r.1981 reż.Georges Lautner
Francuski agent, Joss Baumont, zostaje zdradzony przez rząd i osadzony w afrykańskim więzieniu. Gdy z niego ucieka, poprzysięga zemstę.

26.Defilada r.1989 Reż.Andrzej Fidyk
lm ukazuje Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną w momencie obchodów 40. rocznicy jej istnienia. Uroczystości zbiegły się w czasie z olimpiadą w Seulu. Władze komunistyczne postawiły sobie za cel zorganizowanie święta narodowego tak, by siłą wyrazu i rozmachem przyćmiło światowe święto sportu. Niezależnie od położenia geograficznego, totalitaryzm ma wszędzie tę samą twarz.

27.Rękopis Znaleziony w Saragossie r.1964 reż.Wojciech J.Has
Młody oficer wyrusza do Madrytu, by objąć stanowisko kapitana w gwardii walońskiej. Wybór najkrótszej, podobno nawiedzonej drogi skutkuje serią dziwnych wydarzeń.

28.W Imię Ojca r.1993 reż.Jim Sheridan
Drobny złodziejaszek zostaje niesłusznie aresztowany za rzekomy udział w zamachu bombowym, po czym skazany na dożywocie. Wraz z ojcem i reprezentującą rodzinę prawniczką walczy o wolność.

29.Cena Strachu r.1953 Reż.Henri Georges Cluzot
Grupa śmiałków wyrusza w podróż po bezdrożach Ameryki Południowej ze śmiertelnie niebezpiecznym ładunkiem nitrogliceryny.

30.Trylogia Sami Swoi r.1967-1977  reż,Sylwester Chęciński
Zwaśnione od wielu lat rodziny Pawlaków i Kargulów trafiają z Kresów Wschodnich na Ziemie Odzyskane.

31.Królowa Margot r.1994 reż.Patrice Chereau
1572 roku wesele katoliczki Małgorzaty de Valois i protestanta Henryka z Nawarry kończy się rzezią hugenotów. Panna młoda ratuje życie młodemu szlachcicowi.

32.Bez Znieczulenia r.1978 reż.Andrzej Wajda
Po powrocie z zagranicy znany dziennikarz (Zbigniew Zapasiewicz) dowiaduje się że żona (Ewa Dałkowska) bierze z nim rozwód. Ponieważ nie zna przyczyn decyzji małżonki nie może się z tym pogodzić. Dodatkowo zaczyna popadać w coraz większe kłopoty zawodowe. Jego wystąpienie telewizyjne i publikacje prasowe nie zyskują uznania. Na uniwersytecie zawieszono wykłady, które prowadził. Planowany od dłuższego czasu wyjazd za zagranicę zostaje niespodziewanie odwołany. Podczas rozprawy rozwodowej żona zaczyna obciążać męża, składając fałszywe zeznania.

33.Pewnego Razu na Dzikim Zachodzie r,1968 reż.Sergio Leone
Mężczyzna zwany Harmonijką pomaga wdowie Jill w pokonaniu groźnego przestępcy, Franka.

34.Pojedynek r.1977 reż.Ridley Scott
Porucznik Armand d’Hubert, działając z polecenia przełożonych, dostarcza innemu oficerowi rozkaz pozostania w areszcie domowym. Nie zdaje sobie sprawy jak bardzo wpłynie to na jego dalsze życie.
Mężczyzna zwany Harmonijką pomaga wdowie Jill w pokonaniu groźnego przestępcy, Franka.

35.Okręt r.1981 reż.Wolfgang Petersen
Losy załogi jednego z U-Bootów, niemieckich okrętów podwodnych okresu II wojny światowej, w obliczu niebezpiecznej misji.

36.Zabić Sekala r.1998 reż.Vladimir Michalak
Chłopi nakłaniają kowala Barana do zabicia prześladującego ich Sekala.

37.Dom Zły r.2009 reż.Wojciech Smarzowski
Do domu Zdzisława i Bożeny Dziabasów trafia przypadkowy gość, Edward Środoń. Po kolacji zakrapianej alkoholem dochodzi do tragedii.

38.Generał Nil r.2009 reż.Ryszard Bugajski
Historia burzliwego życia Augusta Emila Fieldorfa – tytułowego generała Nila, który podczas II wojny światowej był dowódca Kedywu Armii Krajowej.

39.Dzień Swira r.2002 reż.Marek Koterski
Adaś Miauczyński, 49-letni rozwiedziony polonista, żyje w kręgu swoich natręctw, nie potrafiąc wyrwać się z nudy i rutyny dnia codziennego.

40.Czas Cyganów r.1988 reż.Emir Kusturica
Z pozoru film przynosi etnograficzny portret jugosłowiańskich Cyganów; wystąpili w nim nieprofesjonalni aktorzy – Romowie posługujący się swym naturalnym językiem; na ekranie wybrzmiewają charakterystyczne dźwięki cygańskiej muzyki. Realizm filmu jest jednak pozorny. Najlepszym dla niego określeniem jest realizm magiczny. Kusturica przeplata liryzm i piękno z odrażającą ohydą. Bohaterowie uwikłani są w zdarzenia z pogranicza świata zdarzeń zwyczajnych i nadprzyrodzonych. Tragikomiczny klimat filmu, charakterystyczny dla całej twórczości Kusturicy, sugeruje już oryginalny tytuł filmu: „Powieszony dom”, który rzeczywiście zawisa w powietrzu w jednej z najbardziej spektakularnych scen filmu. Bohaterem opowieści jest Perhana, młody Cygan obdarzony zdolnościami telekinetycznymi, który w poszukiwaniu zarobku wyjeżdża do Włoch. Pieniądze potrzebne mu są na opłacenie operacji chorej siostry i ożenek z piękną Azrą. Na miejscu okazuje się, że jego praca polega głównie na kradzieżach, żebraniu i stręczycielstwie. Wciągnąwszy się w interes z czasem zastępuje swego szefa i sam zaczyna prowadzić całe „przedsiębiorstwo”. Musi także uporać się z zawirowaniami losu, który nie szczędzi mu dramatycznych niespodzianek.

41.cały cykl Dekalog r.1988 reż.Krzysztof Kieślowski
Każdy film stanowi zamkniętą całość, opowiada różne historie i na plan pierwszy wysuwa innych bohaterów. Wszystkie postaci łączy wspólne miejsce zamieszkania – typowy dla czasów późnego PRL-u blok w Warszawie. Niekiedy główni bohaterowie danego odcinka, pojawiają się epizodycznie w innym epizodzie.

42.Siódma Pieczęć r.1957 reż.Ingmar Bergman
Metaforyczna opowieść o rycerzu powracającym z wyprawy krzyżowej. Staje on w szachowym pojedynku ze Śmiercią, w którym stawką jest jego życie.

43.Prawo i Pięść r.1964 reż.Jerzy Hoffmann, Edward Skórzewski
Polska tuż po zakończeniu II wojny światowej. Andrzej Kenig trafia do oddziału ochotników, z którym zostaje wysłany na Ziemie Odzyskane, by zabezpieczyć przed szabrownikami pozostawione tam mienie.

44.Leningrad Cowboys jadą do ameryki r.1989 reż.Aki Kaurismaki.
W maleńskiej wiosce, na skraju syberyjskiej tundry. mieszkają członkowie najgorszego muzycznego zespołu świata, Leningrad Cowboys. Zupełnie nie znają się na muzyce, noszą natomiast ekscentryczne stroje i fryzury, na nogach mają buty z wyjątkowo długimi i ostrymi szpicami, na głowach – niesamowite, kilkudziesięciocentymetrowe „czuby” w stylu „Pompadour”. Obsesja szpiców i czubów właściwa jest zresztą wszystkim mieszkańcom wioski, nie wyłączając niemowląt i psów. Kowboje w swym kraju nie mają żadnych szans na sukces, decydują się więc na wyjazd do Ameryki, gdzie jeden z nich ma kuzyna i gdzie, jak wydaje się ich menadżerowi, Władimirowi, „wszystko łykną”, nawet ich muzykę. W podróż do Stanów zabierają zwłoki swego basisty, który pewnej nocy zamarzł ćwicząc zbyt długo na syberyjskim powietrzu.

45.Biegnij Lola Biegnij r.1998 reż.Tom Tykwer
Manni gubi pieniądze, które miał przekazać szefowi mafii. Kiedy okazuje się, że ma jedynie 20 minut na zdobycie stu tysięcy marek, prosi o pomoc swoją dziewczynę Lolę, córkę dyrektora banku
.
46.9 Kompania r.2005 reż.Fiodor Bondarczuk
Młodzi radzieccy żołnierze wyruszają na misję do Afganistanu. Ataki tamtejszych partyzantów mocno przerzedzają ich szeregi.

47.Control r.2007 reż. Anton Corbijn
Film opowiada o życiu i śmierci Iana Curtisa, wokalisty Joy Division.

48.Radio na Fali r.2009 reż.Richard Curtis
Na starym kutrze rybackim zbiera się grupa ludzi, których łączy miłość do zakazanej w Anglii muzyki rockowej. Przewodzi im Quentin.

49.Pola Śmierci r.1984 rez.Ronald Joffe
Amerykański dziennikarz zostaje wysłany do Kambodży, skąd prowadzi relacje dotyczące wojny domowej. Po zakończeniu walk jego przyjaciel, który pełni rolę tłumacza, ląduje w obozie pracy.

50.Przełamując Fale r.1996 reż.Lars von Trier
Sparaliżowany Jan zwalnia swoją żonę Bess z przysięgi wierności i chce, by ta kochała się z innymi mężczyznami. Kobieta spełnia jego prośbę.

51.Rok Diabła r.2002 reż.Petr Zelenka
„Rok diabła” został wybrany Najlepszym Czeskim Filmem 2002 roku, otrzymał wiele nagród m.in. w Cottbus czy w Karlovych Warach. Obraz Petra Zelenki opowiada fikcyjną historię autentycznego bohatera – znanego czeskiego barda Jaromira Nohavicy. To, że film jest stylizowany na dokument dodaje mu pewnej autentyczności, która bardzo potrzeba jest w zestawieniu z nadnaturalnością fabularnej opowieści.

52.Pożegnanie r.1958 reż.Wojciech Jerzy Has
Trzonem fabuły „Pożegnań„ są losy niespełnionej miłości Pawła – młodego chłopaka z zamożnej rodziny i Lidki – fordanserki „z zasadami”. Po raz pierwszy spotkają się w nocnym klubie. Wybierając się do tak podejrzanego miejsca Paweł pragnie wyrazić swój bunt przeciw mieszczańskiej obyczajowości. W lokalu poznaje atrakcyjną, lecz rozgoryczoną życiem tancerkę. Młodzi przypadają sobie do gustu na tyle, że wspólnie wyjeżdżają za miasto. Ich romans jest jednak krótkotrwały i platoniczny…

53.Pętla r.1957 reż Wojciech J.Has
Uzależniony od alkoholu mężczyzna stara się trzymać jak najdalej od butelki, ale nałóg nie daje o sobie zapomnieć.

54.Godzina Świni r.1993 reż.Leslie Megahey
„Godzina świni” jest opowieścią o średniowiecznym prawniku. Ale nie jest to zwykłe średniowiecze, a i procesy, w których bierze udział nasz prawnik są dość szczególnego rodzaju. Świat tego błyskotliwego i ekscentrycznego filmu przypomina nieco zwichrowaną rzeczywistość znaną z dzieł Monthy Pythona. Wśród klientów naszego adwokata znajdzie się zaś… świnia oskarżona o podwójne morderstwo. Akcja toczy się we Francji pod koniec XV wieku. Gruntownie wykształcony znawca prawa Courtois (Colin Firth) opuszcza Paryż zniesmaczony zepsuciem i korupcją wielkiego miasta. Przenosi się na prowincję; mając nadzieję, że znajdzie tu spokój i nieskomplikowane sprawy sądowe poczciwych wieśniaków. Ale nic z tego. Nie mija wiele czasu, a Courtois jest już zaplątany w sieć lokalnych intryg, labirynt przesądów i uprzedzeń, procesy o czary oraz źle widziany przez miejscowych związek z tajemniczą Cyganką Samirą (Amina Annabi), dość powszechnie uważaną za wiedźmę. W końcu bohater zostaje wciągnięty jako adwokat w groteskową rozprawę, w której za klientów ma m.in. szczury oraz świnię podejrzaną o zamordowanie dwóch żydowskich chłopców…

55.Tragedia Makbeta r.1971 reż.Roman Polański
Film opowiadający losy Makbeta, lorda szkockiego który marzy o władzy i tronie królewskim. Za namową żony, podstępnie zabija króla Dunkana i sam zostaje królem. Polański zrobił film mroczny i posępny w tonacji, jednocześnie bardzo dramatyczny. Można dostrzec tu żal, rozgoryczenie i ból po niedawno zamordowanej ukochanej żonie Sharon Tate.

56.Mondo Cane 1-2 r.1962-1964 reż.Gualtiero Jacopetii
Dokument zestawia ze sobą obyczaje cywilizowanego świata i ludów prymitywnych. Ukazuje tym samym, niezależne od stopnia społecznego rozwoju, zezwierzęcenie rzeczywistości.

57.Powstanie Warszawskie r.2014 reż.Jan Komasa
Film fabularny w całości złożony z dokumentalnych materiałów archiwalnych nagranych przez dwóch młodych reporterów w sierpniu 1944 roku.

58.Austeria r.1982 reż.Jerzy Kawalerowicz
Ekranizacja jednej z najwybitniejszych powieści Juliana Stryjkowskiego. Rok 1914. Pierwszy dzień i pierwsza noc I Wojny Światowej. Przy drodze do małego galicyjskiego miasteczka stoi karczma, tytułowa austeria, prowadzona przez starego, mądrego Żyda Taga. Znajdują w niej schronienie pierwsi uciekinierzy zagrożeni kozackim pogromem. Na tle tej barwnej zbiorowości rysuje się wyrazista postać Taga, filozofa i wolnomyśliciela, mającego świadomość nadciągającej katastrofy.

59.Billy Elliot r.2000 reż.Stephen Daldry
11-letni Billy Elliot z górniczej rodziny marzy wbrew otoczeniu, by zostać tancerzem Królewskiej Akademii Tańca

60.Moja Lewa Stopa r.1989 reż.Jim Sheridan
Historia artysty, który z powodu częściowego paraliżu maluje swoje obrazy, używając lewej stopy.

61.Baza Ludzi Umarłych r.1958 reż.Czesław Petelski
Do bazy transportu drewna w Bieszczadach przybywa aktywista partyjny, którego zadaniem jest powstrzymanie pracowników przed opuszczeniem placówki.

62.Jak daleko stąd, jak blisko r.1971 reż.Tadeusz Konwicki
Andrzej próbuje wyjaśnić przyczyny samobójstwa przyjaciela. Odbywa podróż w przeszłość pomiędzy jawą a snem.

63.Życie na Podsłuch r.2006 reż.Florian Henckel von Donnersmarck
Agent służb specjalnych w NRD otrzymuje zadanie śledzenia poczynań znanego pisarza i jego partnerki. Z czasem zaczyna współczuć podsłuchiwanym.

64.Salto r.1965 reż.Tadeusz Konwicki
W miasteczku pojawia się tajemniczy mężczyzna, który przedstawia mieszkańcom różne wersje swojego życia.

65.Sanatorium pod Klepsydrą. r.1973 reż.Wojciech J.Has
Józef odwiedza sanatorium doktora Gotarda, w którym przebywa jego zmarły ojciec.

66.Matka Joanna od Aniołów r.1961 reż.Jerzy Kawalerowicz
Ksiądz Suryn przybywa do klasztoru, gdzie przeprowadza egzorcyzmy na opętanych przez diabła zakonnicach.

67.Trzy Kolory: NIebieski, Biały,Czerwony 1993-1994 reż.Krzysztof Kieślowski
Młoda wdowa po tragicznej śmierci męża i córki postanawia zerwać z przeszłością oraz żyć w odosobnieniu. Młoda modelka poznaje emerytowanego sędziego, który podsłuchuje swoich sąsiadów. Karol Karol, Polak mieszkający we Francji, rozwodzi się z żoną, traci salon fryzjerski i ląduje na bruku. Z pomocą przypadkowo poznanego Mikołaja wraca do kraju.

68.Piraci r.1986 reż.Roman Polański
Kapitan Red i Żaba to dwaj piraci. Gdy stają przed nieoczekiwaną szansą na zdobycie skarbu, nie zamierzają jej zmarnować.

69.Miś r.1980 reż.Stanisław Bareja
Pełne paradoksów i komizmu życie prezesa klubu sportowego „Tęcza” w czasach PRL-u.

70.Nie Ma Róży Bez Ognia r.1974 reż.Stanisław Bareja
Młode małżeństwo, dokonując zamiany mieszkania na większe, poznaje nowego sublokatora.

71.Wudu. Wspólnota żywych i umarłych r.1973 reż.Jean-Luc Magneron
Kult zmarłych – obrzęd praktykowany w Afryce i przeniesiony przez niewolników do Brazylii i Haiti. Film skupia się na współczesnych dziejach tego zjawiska.

72.Heima r.2007 reż.Dean Deblois
Dokumentacja trasy koncertowej zespołu Sigur Rós, który latem 2006 roku dał serię darmowych i niezapowiedzianych występów w swojej ojczystej Islandii.

73.Wyspa Skazańców r.2010 reż.Marius Holst
Zbuntowany siedemnastolatek trafia do odizolowanego na wyspie poprawczaka. Ośrodek jest rządzony przez sadystycznych opiekunów.

74.Stroszek r.1977 reż.Werner Herzog
Troje ludzi, którym nie ułożyło się życie w RFN, wyjeżdża do USA, by odnaleźć swoje miejsce na ziemi.

75.Przesłuchanie r.1982 reż.Ryszard Bugajski
Artystka kabaretowa zostaje upita i aresztowana. Funkcjonariusze UB żądają od niej zeznań obciążających jej kolegę z zespołu.

76.Katedra r.2002 reż.Tomasz Bagiński
Wędrowiec, który trafia do ogromnej katedry, próbuje zgłębić jej tajemnic.

77. Niekończąca się Opowieść r.1984 reż.Wolfgang Petersen
Młody chłopiec wchodzi w posiadanie książki, która jest kluczem do świata fantazji.

78.Kola r.1996 reż.Jan Sverak
Czechy, ostatnie lata socjalizmu. Bohaterem jest wiolonczelista: wyrzucony przed laty z filharmonii – zarabia na życie grą w domach pogrzebowych i kościołach. Przyciśnięty biedą decyduje sie zawrzeć fikcyjne ( i płatne ) małżeństwo z Rosjanką. Rosjanka wyjeżdża na zachód, zostawia kilkuletniego syna.

79.Zespół Punka r.2012 reż.Jukka Karkkainem, Jani-Petteri Passa
Dokument ukazuje codzienne życie członków punkowo-rockowego zespołu Pertti Kurikan Nimipäivät. Kłopoty rodzinne, miłostki, wzloty i upadki, wzajemne potyczki między muzykami i mozolny proces twórczy. Grupa jakich wiele, lecz od innych rożni ją jedno – wszyscy jej członkowie są obciążeni zespołem Downa. Teksty ich piosenek poruszają przede wszystkich problemy społeczno-socjalne oraz bariery i uprzedzenia  jakie napotykają na swojej drodze.

80.Jańcio Wodnik r.1993 reż.Jan Jakub Kolski
Wiejski filozof otrzymuje moc czynienia cudów i zostaje wystawiony na ciężką próbę przez Boga.

81.Królik po Berlińsku r.2009 Reż.Bartosz Konopka
Alegoryczny film przedstawiający życie dzikich królików między murami podzielonego Berlina.

82.Zezowate Szczęście r.1960 reż.Andrzej Munk
Historia życia Jana Piszczyka – oportunisty, któremu los ciągle płata figle.

83.Wszyscy Jesteśmy Chrystusami r.2006 reż.Marek Koterski
Sylwester opowiada swojemu ojcu o cierpieniu jakie przechodził, kiedy ten pił.

84.Nasza-Klasa r.2007  reż.Ilmar Raagi
Szesnastoletni Joosep jest ofiarą przemocy ze strony szkolnych rówieśników. Jeden z prześladowców chłopaka, Kaspar, postanawia jednak pomóc mu w stawieniu czoła oprawcom.

85.Faraon r.1966 reż.Jerzy Kawalerowicz
Ramzes, następca tronu Egiptu, zmaga się z nieprzychylnymi mu, lecz mającymi wielkie wpływy, kapłanami.

86.Historie Yodok r.2008 reż.Andrzej Fidyk
Yodok to nazwa jednego z północnokoreańskich obozów koncentracyjnych. Okoliczności powstania tego filmu były równie niezwykłe jak sam film. Norweska organizacja praw człowieka RAFTO Foundation, poddała Andrzejowi Fidykowi pomysł zrobienia dokumentu o braku praw człowieka w Korei Północnej.

87.Europa Europa r.1990 reż.Agnieszka Holland
Uznany przez niemieckich żołnierzy za Aryjczyka żydowski nastolatek, Perel, zostaje przyjęty do szkoły Hitler-Jugend.

88.Szczurołap r.1986 reż.Andrzej Czarnecki
Dokument o człowieku zawodowo zajmującym się tępieniem szczurów. Przedstawia on swoje metody pracy. Musi starannie przygotować się do każdej akcji, ponieważ ma do czynienia z bardzo inteligentnym przeciwnikiem. Znajomość psychiki i zwyczajów szczurów pozwala mu na skuteczne działanie. a ich inteligencja wzbudza jego podziw, a nawet sympatię.

89.Gadajace Głowy r.1980 reż.Krzysztof Kieślowski
Polacy biorą udział w społecznej sondzie, odpowiadając na pytania dotyczące ich metryki, marzeń i priorytetów.

90.Różyczka r.2010 reż.Jan Kidawa-Błoński
Zaślepiona uczuciem do agenta tajnych służb dziewczyna rozkochuje w sobie na jego polecenie znanego pisarza. Jej zadaniem jest inwigilowanie kochanka.

91.Once r.2006 reż.John Carney
Uliczny grajek z Dublina poznaje emigrantkę z Czech. Pomimo różnic połączy ich talent muzyczny i miłość.

92.Fala r.1986 reż.Piotr Łazarkiewicz
Piotr Łazarkiewicz kręci dokument o festiwal muzyki rockowej w Jarocinie. Poznajemy dwa zupełnie różne punkty widzenia – wypowiadają się bowiem biorąca w festiwalu udział młodzież i ówczesne władze miasta oraz przedstawiciele organizacji społecznych. W tle i przerywnikach słychać rockową muzykę. Bez niej film o Jarocinie nie mógłby powstać.

93.Życie jest piękne r.1997 reż.Roberto Benigni.
Zamknięty w obozie koncentracyjnym wraz z synem Guido próbuje przekonać chłopca, że okrutna rzeczywistość jest jedynie formą zabawy dla dorosłych.

94.1492 – Wyprawa do raju r.1992 reż.Ridley Scott
Rok 1492, Krzysztof Kolumb wyrusza w podróż pod patronatem hiszpańskiej królowej Izabeli. Cel wyprawy to odnalezienie drogi morskiej do Indii.

95.Joanna D’Arc r.1999 reż.Luc Besson
Młoda dziewczyna doświadcza wizji, która motywuje ją do uwolnienia Francji od jej prześladowców.

96.13 Dzielnica I i II r.2004-2009 reż.Pierre Morel, Pattrick Alessandrin
Tajniak i były przestępca próbują przeniknąć do gangu, aby rozbroić bombę neutronową.

97.Duchy Goi r.2006  reż.Milos Forman
Młodziutka Ines, muza Francisco Goi, zostaje oskarżona o herezję i trafia do lochów Inkwizycji.

98.Danton r.1982 reż.Andrzej Wajda
Czasy Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Jeden z jej przywódców, Danton, zostaje oskarżony o zdradę i spisek przeciwko krajowi.

99.Lampart r.1963 reż.Luchino Visconti
W świetle zbliżającego się zjednoczenia Włoch i zmniejszenia znaczenia arystokracji książę Fabrizio wyraża zgodę na ślub swojego bratanka z mieszczanką.

100.Kieł r.2009 reż.Giorgo Lanthimos

Zamożne małżeństwo izoluje swoje dzieci od mediów i innych ludzi. Gdy rodzeństwo ogląda film przyniesiony przez znajomą, zaczyna podejrzewać, że prawdziwy świat różni się od tego, który pokazują im rodzice.

Komentarze