PROFESJONALNA/STUDYJNA O!PLA - 7 tytułów
IDOL (2018, 13:00), Grzegorz Koncewicz, Marek Serafiński, Serafiński Studio
SŁUCHAJ (2020, 04:00), Kijek/Adamski, Animoon
THE CURSE (2020, 07:40), Piotr Kabat, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
VITAE AZILIA (2019, 07:14), Joanna Wapniewska, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
WE HAVE ONE HEART (2020, 11:20), Katarzyna Warzecha, Studio Munka
WŁASNE ŚMIECI (2020, 06:26), Daria Kopiec, Studio Munka
WYSZŁA Z BRZEGÓW (2020, 09:20), Sofya Nabok, Likaon / Szkoła Filmowa w Łodzi
***
IDOL (2018, 13:00), Grzegorz Koncewicz, Marek Serafiński, Serafiński Studio
Ostatni film Marka Serafińskiego, dokończony przez Grzegorza Koncewicza. Historia mężczyzny, który zostaje wplątany w „ogólnospołeczną grę” polegającą na stwarzaniu idola tłumów.
Marek Serafiński (1954 – 2017) – reżyser, scenarzysta, producent, animator, autor oprawy plastycznej. Przez wiele lat związany był ze Studiem Miniatur Filmowych w Warszawie. Od 2007 prowadził własne studio filmów animowanych – Serafiński – Studio Graficzno-Filmowe. ZOBACZ ARTYKUŁ NA STRONIE O!PLA
Grzegorz Koncewicz – urodzony w 1971 roku, reżyser animacji, scenarzysta, kierownik produkcji, autor scenografii i projektów graficznych. Pracował z Braćmi Quay, Markiem Serafińskim, Małgorzatą Bosek i Janem Lenicą. Jego debiutancka animacja „Exit” powstała w 2006 roku. Wyreżyserował krótkie filmy animowane: „Brzytwa” (2009), „Idol” (2018), a także serial animowany „Agatka” (2015-19).
***
SŁUCHAJ (2020, 04:00), Kijek/Adamski, Animoon
Kameralny moment refleksji na temat możliwości dialogu między kobietą i mężczyzną zamienia się w symboliczne zjawisko. Kobieta przenosi się w kosmos i wraca na Ziemię, by nawiązać nić porozumienia z mężczyzną na piedestale.
KIJEK/ADAMSKI (Kasia Kijek i Przemek Adamski). Duet kreatywny pracujący na szeroko pojętym polu wideo, animacji i grafiki. Szczególnie zainteresowany tymi obszarami twórczości, na których wymienione dziedziny przenikają się wzajemnie; nieustannie eksperymentujący w poszukiwaniu nowych środków wyrazu. FILMOGRAFIA: „Debut” 2016, „Noise” 2010 www.kijekadamski.com
LAUREACI ZŁOTEGO TOBOŁKA O!PLA 2013 ZA WIDEOKLIP KATACHI DLA SHUGO TOKUMARU, WYRÓŻNIENIA ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA NA O!PLA 2015 ZA WIDEOKLIP BEST FRIEND DLA WE CUT CORNERS, WYRÓŻNIENIA ZA ZAJĘCIE IV MIEJSCA NA O!PLA 2017 ZA FILM DEBIUT
***
THE CURSE (2020, 07:40), Piotr Kabat, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
The Curse to kreskówka opowiadająca pokręconą historię dwóch kreatur, żyjących w pozornie niezwiązanych ze sobą rzeczywistościach. Bohaterowie nie mają zielonego pojęcia o tym, że ich absurdalne zachowania wywierają duży wpływ na światy w których egzystują. Beztroskie i wyluzowane życie dla jednego, to walka o przetrwanie dla drugiego.
Piotr Kabat Reżyser & artysta. Wychowany w latach 90 na amerykańskiej kulturze popularnej. W swojej twórczości często nawiązujący do filmów, kreskówek i muzyki tamtego okresu. Na przestrzeni ostatnich lat brał udział w realizacji wielu zagranicznych produkcji i wideoklipów dla klientów takich jak: Epitaph Records, ANTI records, CANAL+ i Roald Dahl. Jego filmy wygrywały nagrody na wielu festiwalach w Europie i USA oraz były publikowane na takich portalach jak Rolling Stone, BillBoard, NPR i IndieWire.
***
VITAE AZILIA (2019, 07:14), Joanna Wapniewska, Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej
Vitae Azilia to film o utraconej, ale wciąż żywej relacji między dwojgiem ludzi. Główną bohaterką jest młoda kobieta, która pozostając sam na sam z własnymi uczuciami i tęsknotami, próbuje na nowo odnaleźć się w kontekście utraty bliskiej osoby. Zanurzając się w wykreowaną przestrzeń swoich wspomnień, nadpisuje je, tworząc coraz bardziej surrealistyczną rzeczywistość, w której pozorna akceptacja poczucia straty, demaskuje jej emocjonalne uwikłanie w dawną relację.
Joanna Wapniewska. Absolwentka Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w 2013 r. uzyskała dyplom w Pracowni Filmu Animowanego u prof. Jerzego Kuci. Przez trzy lata była związana z Pracownią jako asystentka. W 2016 r. otrzymała Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Krakowa w dziedzinie „Film”. „Vitae Azilia” jest jej debiutem reżyserskim.
***
WE HAVE ONE HEART (2020, 11:20), Katarzyna Warzecha, Studio Munka
Po śmierci matki Adam odnajduje korespondencję, wymienianą przed laty przez rodziców: Polkę i mieszkającego w Iraku Kurda. Dla Adama to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o ojcu, którego nigdy nie poznał. Połączenie animacji rysunkowej z materiałami archiwalnymi pozwala przenieść się niemal 40 lat wstecz, poczuć emocje łączące żyjących w różnych częściach świata zakochanych oraz odkryć niezwykłą tajemnicę rodzinną.
Katarzyna Warzecha. Urodzona w 1989 r. w Gdańsku. Absolwentka reżyserii w Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach oraz Wajda School & Studio w Warszawie. Jej dyplomowy film „Jest naprawdę ekstra” był pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach, zdobywając szereg nagród. Jako asystentka reżysera pracowała m.in. z Filipem Bajonem czy Marcinem Wroną. Miłośniczka dobrego jedzenia, a w szczególności ziemniaków. FILMOGRAFIA: „Serca dwa”, krótki film fabularny, 2013; „Zdarzyć się mogło, zdarzyć się musiało”, krótki film fabularny, 2014; „Gdybym tylko był pająkiem”, krótki film dokumentalny, 2015; „Pół roku Franka W.”, krótki film dokumentalny, 2016; „Jest naprawdę ekstra”, krótki film fabularny, 2017; „Film dokumentalny”, krótki film dokumentalny, 2019; „We Have One Heart”, krótki film dokumentalny/animowany, 2020.
***
WŁASNE ŚMIECI (2020, 06:26), Daria Kopiec, Studio Munka
Nie ma nic wspanialszego niż obiad z rodziną. Choć przypomina zapętlony scenariusz, który powtarza się w nieskończoność. I choć oprócz jedzenia trzeba przełykać słowa swoich bliskich. Czasem gorzkie. Czasem tak powtarzalne, że chce się wymiotować. Recytowane śpiewająco od wielu długich lat.
Daria Wiktoria Kopiec. Reżyser filmowy i teatralny. Studentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i Filmowe Efekty Specjalne. Stażystka École Nationale Supérieure des Arts Visuels – La Cambre w Brukselii. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureatka stypendium naukowego dla członków Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich (2010), Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Gdyni (2006), stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi (2013), stypendium twórczego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014). Uczestniczka programu Berlinale Talents 2017. Laureatka międzynarodowych nagród za filmy animowane: Kosmos, Rzeki, Gucio Zaczarowany. Spektakl pod tytułem Córki Leara zdobył 7 nagród na międzynarodowych festiwalach teatralnych w Gdańsku, Petersburgu, Bilbao, Spoleto i Pekinie. Spektakl w jej reżyserii pod tytułem Bajki Robotów zrealizowany w Teatrze Pinokio w Łodzi został nagrodzony Złotą Maską. Laureatka stypendium z programu „Młoda Polska” (2018). Jej spektakl telewizji „Sprawa Rity G.”, zrealizowany w ramach Teatroteki zdobył Grand Prix na festiwali TEATROTEKA FEST 2018.
LAUREATKA SREBRNEGO TOBOŁKA O!PLA 2015 ZA FILM RZEKI (Kategoria Animowane Fraszki)
***
WYSZŁA Z BRZEGÓW (2020, 09:20), Sofya Nabok, Likaon / Szkoła Filmowa w Łodzi
Trzy Siostry udają się nad rzekę w Noc Kupały, aby wypełnić obrzęd rzucania wieńca i zobaczyć przyszłość Starszej Siostry. Aby to zrobić, dziewczyna wchodzi na most. Tam słyszy głos, który prorokuje o jej śmierci w tej rzece. Przerażona Starsza Siostra odwraca się, następnie wpada do wody.
FILM DYPLOMOWY ZREALIZOWANY POZA UCZELNIĄ
Sofya Nabok urodziła się w 1993 r. w Permie, w Rosji. W 2012 została przyjęta do PWSFTviT na katedrę animacji i efektów specjalnych. W 2018 ukończyła uczelnię z wynikiem celującym. Opiekę artystystyczną nad jej dyplomem “Wyszła z Brzegów” sprawowali Mariusz Wilczyński oraz Joanna Koronkiewicz-Jasińska. Obecnie pracuje w studiu animacji WJTeam/Likaon oraz jako wykładowca w Warszawskiej Szkole Reklamy.
Komentarze
Prześlij komentarz